Pine Belt prep baseball schedule/results (April 16-21)

Pine Belt prep baseball schedule/results (April 16-21)

Pine Belt prep baseball schedule/scores (April 16-21)

Monday results
  • George County 10, Semmes (Ala.) Montgomery 4
  • Hattiesburg 10, Columbia Academy 4
  • Lamar Christian 4, Lumberton 3
  • Mobile (Ala.) Cottage Hill Christian Academy 8, Perry Central 7
  • North Forrest 22, Heidelberg 0
  • Oak Grove 6, Sumrall 5
  • Pearl River Central 6, Pascagoula 3
  • Seminary 8, West Marion 5
  • South Jones 4, Enterprise 0
  • Taylorsville 5, Stringer 3
  • Warren Central 6, Hattiesburg 4
  • Wayne Academy 24, Meridian Home School 5
  • West Jones 5, Greene County 3
  • Raleigh at Bay Springs, no score reported
Tuesday results
  • Brookhaven Academy 16, Sylva Bay Academy 2
  • Bowling Green Academy 6-7, Wayne Academy 4-6
  • Jackson Preparatory School 18, Presbyterian Christian School 1
  • Laurel Christian 5, Prentiss Christian 1
  • Northeast Jones 11, Lamar Christian 1
  • Purvis 6, Columbia 3
  • Seminary 18, Richton 6
  • South Jones 9, Greene County 1
  • Stringer 17, Bay Springs 6
  • Sumrall 13, Sacred Heart 4
  • Warren Central 4, Oak Grove 0
  • Wayne County 9, Northeast Lauderdale 0
  • West Marion 10, East Marion 5
  • Poplarville-Picayune, no score reported
Thursday results
  • Laurel Christian 9, Prentiss Christian 6
  • Brandon 10, West Jones 0
  • Oak Grove 4, Hattiesburg 3
  • Sylva Bay Academy at Brookhaven Academy, no score reported

Mississippi High School Activities Association playoffs

First round

Best-of-three series

Class 6A

  • Harrison Central 14, Petal 9
  • (Harrison Central leads series 1-0)

Class 5A

  • Pearl River Central 22-18, Forest Hill 0-0
  • (Pearl River Central wins series)

Class 4A

  • Purvis 9, McComb 1
  • (Purvis leads series 1-0)

Class 3A

  • West Marion 1, Southeast Lauderdale 0
  • (West Marion leads series 1-0)

Class 1A

  • Nanih Waiya 13, Lumberton 0
  • (Nanih Waiya leads series 1-0)
  • Stringer 22-15, Okolona 1-0
  • (Stringer wins series)
Friday results
  • Brookhaven Academy 7, Columbia Academy 3
  • Jackson Preparatory School 15-10, Presbyterian Christian School 6-6

Mississippi High School Activities Association playoffs

First round

Best-of-three series

Class 6A

  • George County 2, Biloxi 1
  • (George County leads series 1-0)
  • Harrison Central 7, Petal 4
  • (Harrison Central wins series 2-0)

(Oak Grove, 1st-round bye)

Class 5A

  • Long Beach 4, Wayne County 2
  • (Long Beach leads series 1-0)
  • Stone 4, South Jones 1
  • (Stone leads series 1-0)

(Hattiesburg, West Jones, 1st-round byes)

Class 4A

  • Greene County 5,Richland 1
  • (Greene County leads series 1-0)
  • Poplarville 4, Florence 2
  • (Poplarville leads series 1-0)
  • Purvis 14, McComb 2
  • (Purvis wins series 2-0).
  • Sumrall 10, Raymond 0
  • (Sumrall leads series 1-0)
  • St. Stanislaus 4, Northeast Jones 1
  • (St. Stanislaus leads series 1-0)

Class 3A

  • Columbia 15, Choctaw Central 8
  • (Columbia leads series 1-0)
  • Seminary 13,Forest 1
  • (Seminary leads series 1-0)
  • West Marion 3, Southeast Lauderdale 0
  • (West Marion wins series 2-0)

Class 2A

  • Enterprise 16, North Forrest 2
  • (Enterprise leads series 1-0)
  • Mize 5, Perry Central 12, Bay Springs 2.
  • (Perry Central leads series 1-0)
  • Richton 7, Clarkdale 3
  • (Richton leads series 1-0)
  • Taylorsville 4, St. Patrick 2
  • (Taylorsville leads series 1-0)

Class 1A

  • Vardaman 10-18, Mt. Olive 0-5
  • (Vardaman wins series 2-0)
  • Sacred Heart 5,French Camp Academy 4
  • (Sacred Heart leads series 1-0)
  • Lumberton 10, Nanih Waiya 6
  • (Series tied 1-1)
Saturday results

Mississippi High School Activities Association playoffs

First round

Best-of-three series

Class 6A

  • George County 5, Biloxi 2
  • (George County wins series 2-0)

(Oak Grove, 1st-round bye)

Class 5A

  • South Jones 9, Stone 5
  • (Series tied 1-1)
  • Wayne County 3,Long Beach 2
  • (Series tied 1-1)

(Hattiesburg, West Jones, 1st-round byes)

Class 4A

  • St. Stanislaus 16, Northeast Jones 0
  • (St. Stanislaus wins series 2-0)
  • Poplarville 11,Richland 0
  • (Poplarville wins series 2-0)
  • Sumrall 8, Raymond 2
  • (Sumrall wins series 2-0)
  • Richland 4, Greene County.2
  • (Series tied 1-1)

Class 3A

  • Seminary 13, Forest 2
  • (Seminary wins series 2-0)
  • Columbia 11, Choctaw Central 0
  • (Columbia wins series 2-0)

Class 2A

  • Taylorsville 13, St. Patrick 1
  • (Taylorsville wins series 2-0)
  • Perry Central 13, Bay Springs 2
  • (Perry Central wins series 2-0)
  • Richton at Clarkdale
  • (Series tied 1-1)
  • Enterprise-North Forrest, no score reported

Class 1A

  • Sacred Heart 7, French Camp Academy 6
  • (Sacred Heart wins series 2-0)

Copyright WDAM 2018. All Rights Reserved.