High school baseball playoff schedule - WDAM-TV 7-News, Weather, Sports-Hattiesburg, MS

High school baseball playoff schedule

Courtesy: WDAM Courtesy: WDAM
HATTIESBURG, MS (WDAM) -

High school baseball playoff match-ups are set. Here's a look at the Pine Belt teams and their schedule for the first round of the MHSAA baseball playoffs.

Class 1A - South

Mount Olive vs. Noxapater - Friday (7:00)

Lumberton vs. French Camp:
Game 1 - Friday (6:00 at French Camp)
Game 2- Saturday (2:00 at Lumberton)
Game 3 (Monday at French Camp, if necessary)

Sacred Heart vs. Ethel:
Game 1 - Friday (7:00 at Ethel)

Game 2 - Saturday (7:00 at Sacred Heart)
Game 3 - Monday (7:00 at Ethel, if necessary)

Stringer vs. Sebastopol:
Game 1 - Friday (6:00 at Stringer)
Game 2 - Saturday (3:00 at Sebastopol)
Game 3 - Monday (at Stringer, if necessary)

Class 2A - South

Richton vs. Pisgah:

Game 1 - Friday (7:00 at Richton)

Game 2 - Saturday (at Pisgah)

Game 3 - Monday (at Richton, if necessary)

North Forrest vs. St. Joseph Catholic:
Game 1 - Friday (7:00 at St. Joe)
Game 2 - Saturday (1:00 at North Forrest)
Game 3 - Monday (at St. Joe, if necessary)

Taylorsville vs. Puckett:

Game 1 - Friday (7:30 at Taylorsville)

Game 2 - Saturday (at Puckett)

Game 3 - Monday (at Taylorsville, if necessary)

Enterprise Clarke vs. Prentiss:
Game 1 - Friday (7:00 at Enterprise)
Game 2 - Saturday (at Prentiss)
Game 3 - Monday (at Enterprise, if necessary)

Loyd Star vs. Bay Springs:
Game 1 - Bay Springs (0) Loyd Star (13) FINAL
Game 2 - Friday (6:00 at Bay Springs)
Game 3 - Monday (6:00 at Loyd Star, if necessary)

Lake vs. Mize:

Game 1 - Friday (7:00 at Mize)

Game 2 - Saturday (at Lake)

Game 3 - Monday (at Mize, if necessary)

Class 3A - South

West Marion vs. Morton:
Game 1 - Friday (6:00 at West Marion)
Game 2 – Saturday (3:00 at Morton)
Game 3 - Monday (6:00 at West Marion, if necessary)

Seminary vs. Magee:

Game 1 - Friday (7:00 at Seminary)

Game 2 - Saturday (at Magee)

Game 3 - Monday (at Seminary, if necessary)

St. Andrew's vs. Perry Central:
Game 1 - Friday (6:30 at St. Andrew's)
Game 2 - Saturday (at Perry Central)
Game 3 - Monday (at St. Andrew's, if necessary) 

Class 4A - South

Sumrall vs. Mendenhall:
Game 1 - Friday (7:00 at Sumrall)
Game 2 - Saturday (6:00 at Mendenhall)
Game 3 - Monday (7:00 at Sumrall, if necessary)

Columbia vs. West Lauderdale:
Game 1 - Friday (7:00 at West Lauderdale)
Game 2 - Saturday (at Columbia)
Game 3 – Monday (at West Lauderdale, if necessary)

NE Lauderdale vs. FCAHS:
Game 1 - Friday (7:00 at NE Lauderdale)
Game 2 - Saturday (7:00 at FCAHS)
Game 3 - Monday (at NE Lauderdale, if necessary) 

Greene County vs. Northeast Jones:
Game 1 - Friday (7:00 at Northeast Jones)

Game 2 - Saturday (at Greene County)

Game 3 - Monday (at Northeast Jones, if necessary)

Class 5A - South

South Jones vs. Provine:
Games 1 and 2 - Friday (at South Jones)
Game 3 - Monday (7:00 at Provine, if necessary)

Natchez vs. Wayne County:
Game 1 - Friday (6:00 at Natchez)
Game 2 - Saturday (4:00 at Wayne County)
Game 3 - Monday (at Natchez, if necessary)

Pearl River Central vs. Pascagoula:
Game 1 - Friday (7:00 at Pearl River Central)
Game 2 - Saturday (7:00 at Pascagoula)
Game 3 - Monday (7:00 at Pearl River Central, if necessary)

Hattiesburg (bye)

West Jones (bye) 

Class 6A - South

Petal vs. Terry:
Game 1 - Friday (6:00 at Terry)
Game 2 – Saturday (1:00 at Petal)
Game 3 - Monday (6:00 at Terry, if necessary)

Oak Grove (bye)

Copyright WDAM 2017. All rights reserved.

Powered by Frankly