High School Hoops - Region Tournament action

High School Hoops - Region Tournament action

LAUREL, MS (WDAM) - The high school basketball playoffs began on Monday as several Pine Belt area teams competed in region tournaments.

Region 5-6A:

Boys – Oak Grove (47) Petal (40)

  • The Warriors advance to face Meridian on Friday at 8:30 p.m.

Girls – Oak Grove (34) Petal (29)

  • The Lady Warriors advance to face Meridian on Friday at 7 p.m.

Region 5-5A:

Boys – Laurel (78) West Jones (59)

Boys – Wayne County (77) South Jones (63)

  • Laurel and Wayne County play for the Region 5-5A title on Friday at 8:30 p.m.

Girls – West Jones (41) Wayne County (23)

Girls – Laurel (63) South Jones (58)

  • West Jones and Laurel play for the Region 5-5A title on Friday at 7 p.m.

Region 7-5A:

Boys – Hattiesburg (81) Pearl River Central (48)

  • The Tigers face Picayune on Friday at 8:30 p.m.

Girls – Hattiesburg (54) North Pike (23)

  • The Lady Tigers face Picayune on Friday at 7 p.m.

Region 5-4A:

Boys - Northeast Jones (70) Newton County (49)

  • The Tigers advance to face Quitman on Thursday at 8:30 p.m.

Region 7-4A:

Boys - Greene County (51) Sumrall (48)

  • Greene County advances to face FCAHS on Thursday at 5:30 p.m.

Region 8-3A:

Boys – Columbia (63) West Marion (41)

  • The Wildcats advance to face Seminary on Thursday at 8:30 p.m.

Boys – Jefferson Davis (65) Wesson (62) – OT

  • The Jaguars advance to face Tylertown on Thursday at 5:30 p.m.

Girls – Columbia (63) Wesson (42)

  • The Wildcats advance to face Jefferson Davis on Thursday at 7 p.m.

Region 5-2A:

Boys – Taylorsville (74) Clarkdale (43)

  • The Tartars advance to face Bay Springs on Thursday at 5:30 p.m.

Girls – Heidelberg (43) Clarkdale (25)

  • The Lady Oilers advance to face Bay Springs on Thursday at 7 p.m.

Region 8-2A:

Boys – Richton (59) Perry Central (51)

  • The Rebels advance to face Collins on Thursday at 5:30 p.m.

Girls – Collins (62) Perry Central (35)

  • The Lady Tigers advance to face North Forrest on Thursday at 4 p.m.

Girls - Richton (48) OLA (36)

  • The Lady Rebels advance to face St. Patrick on Thursday at 4 p.m.

Region 7-1A:

Boys – Stringer (69) Piney Woods (77)

Girls – Stringer (60) Piney Woods (15)

Region 8-1A:

Boys - Sacred Heart (61) Resurrection (44)

  • The Crusaders advance to face East Marion on Thursday at 5:30 p.m.

Copyright 2019 WDAM. All rights reserved.